Wybuch I wojny światowej w roku 1914 sprawił, iż w sercach Polaków zapłonęła nadzieja, że nadchodzi wyzwolenie. Po raz pierwszy w historii zaborcy stanęli po dwóch stronach barykady: Rosja przeciwko Austrii i Niemcom. Ale ten fakt stanowił również tragedię dla Polaków, którzy walczyli w armiach zaborców i zmuszeni byli strzelać do siebie.

Polacy szli na wojnę wierząc, że spełnią się ich marzenia. Chcieli mieć ojczyznę niepodległą. Tworzyli partie i stronnictwa. Działało wielu patriotów, a wśród nich politycy i wojskowi: Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski.

10 listopada 1918 roku przybył do Warszawy, entuzjastycznie witany przez Polaków, Józef Piłsudski. 11 listopada objął władzę cywilną i wojskową. W tym samym dniu Niemcy podpisały kapitulację co oznaczało koniec wojny i wolną Polskę.

 

Nie zginęła ! Zmartwychwstała ! Mimo wrogich burz
Wsta
ła wielka i wspaniała w blasku jasnych zórz.

 

Dzięki odwadze i determinacji naszych przodków możemy dzisiaj podziwiać piękno polskiej przyrody, dorobek przeszłych pokoleń oraz pomniki przyrody i zabytki.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości dzieci z naszej szkoły przygotowały plakaty, które z wielką radością prezentujemy.

Dziękujemy za zaangażowanie!